Vulcan işletim sistemlerinde çoklu Gpu Destekleyecek

0
803
vulkan-windows

vulkan-windows

Vulcan işletim sistemlerinde çoklu Gpu Destekleyecek

Düşük maliyetli ve çapraz platform 3D grafik ve işlem API’ı Vulkan, Windows 10, 8 ve 7’de çoklu GPU’yu destekleyemeye başlıyor.

Cloud Imperium Games geliştiricisi Ali Brown, “Yıllar önce DX12’yi destekleme niyetimizi belirttik ancak aynı özellik kümesine ve performans avantajlarına sahip olan Vulkan’ın kullanıma sunulmasından bu yana, kullanıcılarımızı Windows 10’a yükseltmeye zorlamadığımız için kullanmaları çok daha mantıklı bir işleme API’ı gibi görünüyordu. Bu, tüm Windows 7, 8, 10 ve Linux’ta kullanılabilecek tek bir grafik API’ın kapısını açtı.” şeklinde açıklama yaptı.

Vulkan’ın performans ve özelliklerden ödün vermeden, eski Windows ve Linux sürümleri için tek API desteği sağlaması nedeniyle böyle bir kararın alındığını söyledi.

DirectX 12 API ile tam tersi olarak nitelendirilecek özelliklere sahip Vulkan, böylelikle Windows kullanıcılarının tümüne özellikle de kullanıma zorlanan Windows 10 kullanıcıları tarafından seçilebilir hale geldi.

“WDDM, bağlı ekran bağdaştırıcısı (LDA) modunda olmalıdır” denilmiş ve WDDM 2.0, Windows 10’a özel. Bu nedenle Vulkan’ın çoklu GPU işlevlerinin “büyük olasılıkla Windows 7 veya Windows 8.1 altında çalışmayacağı” varsayımı yapılmıştı. Şimdi ise Vulkan tüm bu soru işaretlerini kafalardan silmiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here