mars için aya istasyon kurulacak

Mars için Aya İstasyon Kurulacak

mars için aya istasyon kurulacak

NASA Mars hayali için yeni bir proje için düğmeye bastı. NASA Ay’ın yörüngesine mini bir istasyon inşa ederek bu tesisi bir ‘pit-stop’ gibi kullanmaya planlıyor

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’ın yörüngesinde çalışacak mini bir uzay istasyonu yapmak için geliştirdiği projesini duyurdu.

İstasyonun Mars uçuşları için bir ‘pit-stop’ gibi işlev göreceği gelen ilk bilgiler arasında. NASA’dan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada istasyonunun yapımı için özel şirketlerin katkısının da alınacağı belirtiliyor.

DURAK GÖREVİ GÖRECEK

Aynı açıklamada istasyonun Ay’a yapılacak ziyaretlerin dışında daha uzak hedefler için bir durak olarak kullanılabileceğinin altı çiziliyor.

NASA’ bu istasyonu uzay misyonlarının merkezi haline getirmeyi planlıyor.

Zira NASA’nın ‘deep space transport spacecraft’ projesi, bu istasyonda birden fazla kez kullanılabilen bir uzay aracının bulunmasını ön görüyor.

Gezegenimizden Ay’ın yörüngesindeki istasyona gelen astronotların bu araçla Mars’a yolculuk yapıp aynı araçla geri dönmesi hedefleniyor.

Şimdiye kadar fırlattığı hiçbir roketi ikinci kez kullanmayan ve 2011 yılından itibaren bu konuda çalışmalar yapan SpaceX, kritik bir uzay uçuşuna dün yaptığı test ile imza attı.

Firma, “SES-10” haberleşme uydusunu taşıyan ve daha önce kullanılan Falcon 9 roketlerinden birini, ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden yerel saatle 18.27’de yörüngesine gönderdi.

Bu NASA’nın birden fazla kullanılabilen uzay araçları projesi için atılan ilk adım olarak da yorumlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here