Ana SayfaTeknoloji

Kuantum bilgisayarlar için büyük adım

Kuantum bilgisayarlar teknolojisinin en zor yanı, bu bilgisayarları üretmek. Üretim tekniklerinin zorluğu ve son derece zahmetli gereksinimleri yüzünden bu teknolojiyi ilerletmek oldukça tuzlu. Kuantum dolaşımının mümkün olması için atomların kauntum bit’ler için mükemmel şekilde dizilmeleri gerekiyor. Ancak yeni bir gelişim, bu problemi ortadan kaldırabilir. Avustralyalı araştırmacılar geliştirdikleri yeni çip tasarımı sayesinde yıllardır kullanılan silikon teknolojisi ile kuantum çipler üretilebileceğini gösterdi.

Kuantum bilgisayarlar için büyük adım başladı

kuantum bilgisayarlar
Bu teknik, atomların hem çekirdeklerini hem de elektronlarını kullanan ‘flip-flop’ kuantum bit’lerin (qubit) üzerine kurulu. Elektronların yörüngeleri qubit’in durumunu belirliyor. Bu qubit’ler manyetik sinyaller yerine elektriksel sinyallerle kontrol edilebiliyor, bu da qubit’leri aralarındaki mesafenin azalmasına yardımcı oluyor. Google ve IBM gibi şirketler üretimi kolay süper-iletken devreler üretmeye çalışıyorlar, ancak milyonlarca qubit gereksinimi yüzünden devrelerin ebatları makul sınırların dışına çıkıyor.

Teknoloji şimdilik hala teorik aşamada, ancak Avustralya ilk kuantum bilgisayarını geliştirmeye başladı bile. Eğer bu teknik düşünüldüğü gibi çalışırsa, kuantum bilgisayarlar daha önce düşünülenden çok daha hesaplı ve genel kullanıma uygun bir teknoloji olabilir.
Cep telefonunuzu gerçek bir şehir rehberine dönüştüren Piri uygulamasını mercek altına aldık

Etiketler
Daha Fazla Göster

Enver

Teknoloji ve İntenet Adına Webmaster, Wordpress, Android, Güncel Teknoloji Haberleri, ve İnsanlara Yararlı Olabilecek Paylaşımlar Yapmaktayım. Takip Edip Bize Destek Olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Desteğiniz için Reklam Engelleyici Kapatırsanız çok sevinirim.