Kara delik akışları ve ısı değişimleri

0
670
Kara Delikler Ve Isı Değişimi ilk kez ölçüldü

Kara delik akışları ve ısı değişimleri araştırma için IRAS 13224-3809 adlı galaksinin merkezinde, Güneş’ten milyonlarca kat büyük kara delikteki gaz çıkışlarını gözlemleyen bilim adamları, kara delikten dışarıya doğru akımların çevredeki X-ışını emisyonları tarafından ısıtıldığını belirledi.

Kara Delikler Ve Isı Değişimi ilk kez ölçüldü

Kara delik akışları ve ısı değişimleri

Çevresindeki gaz ve diğer materyalleri soğuran kara delik istiap  haddine ulaştığında ortaya çıkan dışa doğru akışın bir saatten kısa sürelerde ısı  değiştirdiği, bunun hız bakımından şimdiye dek yapılan tahminlerden yüz kat fazla  olduğu belirtildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) NuSTAR ve Avrupa Uzay  Ajansının (ESA) XMM-Newton uzay teleskoplarını kullanan bilim adamları,  galaksiden dünyaya yayılan X-ışını emisyonlarının spektrum dalgalanmaları  sayesinde sıcaklık değişimlerine dair kestirimlerde bulundu.

Bilim adamları gaz akışındaki magnezyum ve demir gibi elementlerin  spektrumunun bazı bölgelerini soğurmasıyla ortaya çıkan dip noktaları ve  sürtünmenin azalıp sıcaklığın düşmesiyle ortaya çıkan tepe noktaları kayda  geçirdi.

Spektrumdaki iniş çıkışlardan hareketle X-ışınlarının, kara delik  akışlarını artık daha fazla X-ışını emisyonu taşıyamayacağı noktaya kadar,  milyonlarca santigrat derece ısıttığı tespit edildi.

Sonuçları “Nature” dergisinde yayımlanan gözlemin bu alanda şimdiye  kadar yapılanların en detaylısı olduğu kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here