Kaliteli Bir Uykunun 4 Temel Kriteri Var

0
992
Kaliteli Bir Uykunun 4 Temel Kriteri Var

Kaliteli Bir Uykunun 4 Temel Kriteri Var

Uyku kalitesi, modern yaşamın en önemli unsurlarından biri. Nitekim kötü bir uykunun, tüm günü perişan geçirmenize neden olabileceğini pek çok kere deneyim olmuşunuzdur. Peki uyku düzeninizin iyi veya kötü olduğunu gösteren kriterler ne?

Pek çok insan uyku düzeninin kalitesini uyuduğu saate göre belirliyor.

Fakat uzmanlar, işin içine giren çok farklı faktörler olduğu konusu üzerinde birleşmiş durumdalar.

Yani 7-9 saat uyumak, illa ki kaliteli bir uyku düzeniniz olduğu anlamına gelmiyor.

Peki nedir diğer faktörler? Sleep Health dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 4 ana kriter var.

İlk faktör yatağa girdikten sonra en fazla 30 dk içinde uyuyakalıyor olmanız.

Eğer bu süre daha uzunsa, uyku kalitenizde bir sorun olduğu anlamına geliyor. Aynı şekilde yatakta telefonla oyalanıyorsanız, telefon ışığı da uyku kalitenizi bir hayli düşürüyor.

İkinci faktör gece boyunca ortalama en fazla 1 kere uyanıyor olmanız.

Eğer uykunuz birden fazla kere bölünüyorsa, 7-9 saat uyuyor olsanız bile uyku kaliteniz düşük demektir. Dolayısıyla böyle bir durum varsa, üzerine yoğunlaşmak gerek.

Üçüncü faktör ise gece uyanıldığında 20 dakika içinde tekrar uyuyabilmek.

Eğer uykudan gecenin bir yarısı uyandıysanız ve bir daha uyuyamıyorsanız, yatakta dönüp durmaya veya mutfakta ya da tv başında vakit geçirmeye başlıyorsanız, uyku problemleriniz var anlamına geliyor. Tabii bu durum çok ama çok nadir meydana geliyorsa, pek dert etmeye gerek yok.

Dördüncü ve son faktör ise yatakta geçirdiğiniz zamanın %85’inde uyuyor olmanız.

Bu da aslında önceki maddeleri kapsayan bir kriter. Gece yatağa girdikten sonra uyuyana kadar çok zaman geçmesi, gece uyanıp bir daha uyuyana kadar dönüp dönüp durmak gibi durumları içeriyor.

Özetle yalnızca yatağa giriş ve uyanış vakitlerinize bakarak uyku kaliteniz hakkında bir çıkarıma varmanız pek doğru değil.

 

Tüm bu kriterleri hesaba katmanız gerek. Ek olarak da, tüm bu belirtiler nadir görünüyorsa sıkıntı olmadığını belirtmek lazım. Yalnızca düzenli bir biçimde görüldüğünde uyku kalitenizin düşük olduğu anlamına geliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here