Google Adsense En iyi Anlatım Nasıl Kullanılır

0
1785

Google Adsense En iyi Anlatım Nasıl Kullanılır

google adsense kullanımı kuralları

Google Adsense başvurusu yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususları sizler için paylaştık.
Google Adsense servisine kayıt olmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Öncelikle belirtelim ki oyunu kurallarına göre oynarsanız red yeme olasılığınız yoktur. Google Adsense, Google’ın reklam servisidir. Eğer bir gün sitenizdeki içeriklerden para kazanmayı düşünürseniz, Google ile anlaşma yapmak üzere bir teklif sunarsınız. Sitenizi inceleyen Google çalışanları eğer sitenizi uygun görürse size bir Adsense hesabı oluşturur. Peki Google Adsense çalışanları siteleri incelerken nelere dikkat ederler?

Google Adsense, çeşitli firmaların Google Adwords‘e verdiği reklamları büyük kitlelere ulaştırmak için biz internet kullanıcılarına, belli bir ücret karşılığında reklam yapmamızı sağlamaktadır. Google Adsense’nin sağlamış olduğu bu fırsatlardan hem bizler hem de Google para kazanmaktadır. Google AdSense, büyüklükleri ne olursa olsun tüm web sitesi yayıncılarının web sitelerinde hedeflenmiş Google reklamları göstererek para kazanmalarını sağlayan ücretsiz ve kolay bir yöntemdir. Kısaca website sahipleri için Google’ın sunduğu bir reklamcılık hizmetidir. Ücretsiz olarak burdan başvurulabilen bu sisteme kaydınız onaylandığı takdirde sizde google yayıncısı olabilir ve sitenize gelen ziyaretçi trafiği üzerinden belirli bir gelir elde edebilirsiniz.

 

Kullanım Şartları

Reklam verenler google adwords ile kampanyalarını oluştururken sadece arama ağı değilde yayıncı siteleri de hedeflediği taktirde bu reklamlar Adsense yayıncı havuzunda toplanır ve reklam ile benzer içerik barındıran sitelerde veya sayfalarda bu reklamlar görüntülenmeye başlar. Google örümcekleri sitenizi sürekli indexlediklerinden dolayı sizin içeriğinizin kategorisini belirler ve moda siteniz varsa gidipte sitenizde kombi reklamlarını yayınlamaz. Bunun faydası ise tıklanma oranının arttırmasıdır. Bu sayede hem google hem yayıncı daha çok gelir elde etmiş olur. Google AdSense ile para kazanmak kulağa çok hoş geliyor fakat bu sisteme kabul edilmek çok da kolay değil. Bazı şartları sağlamış olmanız gerekir.

 • Öncelikle 18 yaşından büyük olmalısınız.
 • Blogunuz pornografik ve şiddet barından içerik içermemeli .
 • Blogunuzda ağır küfür, ırkçı hoşgörüsüzlükle ilişkili veya herhangi bir şahıs, grup veya kuruluş aleyhinde propaganda niteliğindeki içerik yer almamalı.
 • Blogunuzda hack, crack, warez ve uyuşturucu ile ilgili içerikler olmamalı.
 • Blogunuzda alkol, tütün, reçeteli ilaç, silah, markaların taklit ürünleri, tez, ödev gibi şeylerin satışı yapılmamalı.
 • Blogunuz yasa dışı, yasa dışı etkinlikleri teşvik eden veya başkalarının yasal haklarını ihlal eden diğer herhangi bir içerik içermemeli.
 • Blogunuz Google’ın kalite yönergelerine uygun olmalı.
 • Ayrıca blogunuzda bir “gizlilik politikası” sayfası oluşturmalısınız. Gizlilik politikası oluşturmayla ilgili bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

Organik Trafik

AdSense’nin en çok dikkat ettiği trafik sistemi organikliğidir. Eğer siteniz doğal yollardan yani Google arama ve diğer arama motorlarından geliyorlarsa size daha fazla kazanç sağlayacaktır. Sonuçta arama yaparak erişilen sitenizde o konu ile alakalı reklamlar çıkacaktır ve haliyle o reklamların tıklanma sayısı da artacaktır.
Eğer sitenize verilen bağlantı yolu ile gelen ziyaretçileriniz var ise bu tık sayısı düşecektir. Sitenize verilen bağlantı çeşitleri şunlar olabilir: Backlink, makale içerisindeki linkler ve sosyal ağlarda paylaştığınız linkler.
NOT: Organik trafiği elde etmenin yolu SEO‘dan geçtiğini unutmayın.

Kayıt Olma

Blogunuzu kayıt aşamasına hazır hale getirdikten sonra Blogger kumanda panelindeki Kazançlar sekmesinden veya AdSense kayıt sayfasından başvurunuzu yapabilirsiniz.

1. Onay Süreci:

Başvurunuzu yaptıktan sonra yaklaşık 2-3 günlük inceleme sürecinin ardından ilk onayı alıp almadığınızla ilgili bir e-posta gönderilir. Eğer blogunuz onaylandıysa sizden reklam birimi oluşturarak blogunuza eklemeniz istenir.

2. Onay Süreci:

Reklam birimi oluşurmak için Google AdSense hesabınıza giriş yaparak Reklamlarım > Reklam birimleri > Yeni reklam birimi yolunu izleyerek istediğiniz boyutlarda bir reklam birimi oluşturduktan sonra verilen kodu blogunuza eklemelisiniz. Onay aşamasında 1 adet reklam birimi oluşturmanız yeterlidir ve bu reklam birimine ait kodu Blogger kumanda panelinde Yerleşim > Gadget Ekle > HTML/JavaScript Gadget yolunu takip ederek ekleyebilirsiniz. Onay sürecinin tamamlanması yaklaşık 1 ata sürer bu sürede eklediğiniz reklam biriminde boş bir alan gözükür. Blogunuzun incelenmesi tamamlanıp ikinci onayı da aldıktan sonra size bir bilgi e-postası gönderilir ve birkaç saat içinde boş reklamların yerinde AdSense reklamları gözükmeye başlar. Bu andan itibaren ziyaretçileriniz reklamlara tıkladıkça hesabınızda para birikmeye başlar. Kayıt ve onay işlemi tamamlandaıktan sonra da Google blogunuzu incelemeye devam eder sizden bazı kurallara uymanızı ister.

 • Kendi reklamlarınıza tıklamayın, kimseden Google reklamlarınızı tıklamasını istemeyin.
 • Reklamların yanlışlıkla tıklanmasını sağlayacak numaralardan kaçının.
 • Bir sayfaya en fazla 3 reklam birimi ekleyin ve reklam kodlarında değişiklik yapmayın.

Reklam Yerleşimi Ve Optimizasyonu

Reklam birimlerinin yerleşimini yaparken performansı olduğu kadar kullanıcı deneyimini ve Google AdSense politikalarını da göz önünde bulundurmalısınız.

 • Blogunuzun içeriğini mantıklı bir şekilde düzenleyin ve blogunuzda gezinmeyi kolaylaştırın.
 • Reklamlarınızı kullanıcıların ilgilendikleri içeriğin yakınına yerleştirin ve kullanıcıların aradıkları içeriği kolayca bulabildiklerinden emin olun.
 • Blogunuzdaki resimleri reklamlarınızla hizalamayın veya reklamın yakınındaki içeriğin reklamlarınızın biçimlendirmesini taklit etmemesine özen gösterin.
 • Reklamları, menü, gezinme veya indirme bağlantılarıyla karıştırılabilecekleri konumlara yerleştirmeyin.

Reklam Boyutları

Bu konuda AdSense uzmanlarının en başarılı olanlarını şöyle sıralamıştı:

 • 336×280 Büyük Dikdörtgen
 • 300×250 Orta Boy Dikdörtgen
 • 728×90 Leaderboard
 • 160×600 Geniş Dikey

AdSense yetkilileri yaptığı araştırmalar ve A/B testleri sonucunda bloglar için en uygun reklam yerleşiminin şu şekilde olduğunu tespit etmişlerdir:

google adsense reklam yerleşimi
Not : Blogunuza ekleyeceğiniz reklamları “blog temanıza” uygun renkler ile eklemeyi tercih ediniz.

AdSense Reklamları Ne Kadar Kazandırır?

 

google adsense kazanç tablosu
AdSense reklamları ile elde edilen kazanç siteden siteye farklılık gösterir. Kazancınızı belirleyecek 2 temel faktör vardır. Reklamlara tıklanma sayısı ve tıklama başına maliyet. Örneğin reklamlarınıza bir ayda 100 kez tıklandıysa ve TBM (Tıklama Başına Maliyet) 0.5$ ise o ay kazancınız 100×0.5 = 50$ olur.
Reklamlara tıklanma sayısını arttırmaya yönelik yerleşim ipuçlarından yukarıda kısaca bahsettim. Şimdi de TBM yani tıklama başına maliyeti arttırmak için neler yapabileceğinizden bahsedelim.

 • Reklam birimlerinizin tümü için hem metin reklamların hem de resim reklamların/zengin medya reklamlarının gösterilmesi seçeneğini etkinleştirin.
 • Filtre listenizi kısa tutun, böylece yüksek ödeme yapan reklamları engelleyerek gelir potansiyelinizi azaltmamış olursunuz.
 • Yerleşim hedeflemeye yönelik özel kanallarınızı oluşturarak siteniz için rekabet eden reklam sayısını artırın.
 • Blogunuzda belli konulara odaklanarak kaliteli içerik üretin.

 

Başvuru yapmadan önce sitenizde çıplak kadın fotoğrafları olmamasına, burç yorumları olmamasına, kopya içerik olmamasına dikkat ediniz. Başvuru yapmadan önce reklam alanlarınızı aktifleştirin böylece Adsense çalışanları reklamların nerede yayınlanacağı hakkında bilgi edinmiş olsun. Bir sayfada en fazla 2-3 reklam alanı bulunsun. Son olarak Adsense başvurunuz kabul olur ancak reklam yayınlanmazsa endişelenmeyin, Google’ın sitenize reklam yönlendirmesi birkaç günü bulabilir.

Bir Cevap Yazın