Bir hata 592 bin doların uçup gitmesine neden oldu

0
499
zerocoin çalındı
zerocoin çalındı

Bir hata 592 bin doların uçup gitmesine neden oldu

Zerocoin projesindeki hırsızlık şaşırttı. Kripto-para-birimi Zcash ve Monero’nun öncü olarak bilinen Zerocoin projesinden yaklaşık 592 bin dolar değerinde olan 370 bin Zerocoin çalındı.
Zerocoin, standart Bitcoin para biriminin sunabildiğinden çok daha fazla gizlilik sunabilen kripto-para-birimi Zcash ve Monero’nun öncü olarak biliniyor.
Zerocoin kaynak kodundaki bir yazım hatası, bir saldırganın yaklaşık 592 bin dolar değerinde olan 370 bin Zerocoin çalmasına imkan tanıyan bir hatayı duyurdu. Zcoin ekibinin söylediğine göre, Zerocoin’in kaynak kodunda bırakılan fazladan bir karakter, bilinmeyen saldırgan tarafından kullanılan bir açıklığın oluşmasına sebep oldu. Bu da saldırganın, var olan doğrulamalarını kullanarak fazladan Zerocoin harcamaları oluşturmasına imkan tanıdı. Başka bir deyiş ile saldırgan, tek bir para aktarımı yaptıktan sonra, bu aktarımı birden fazla kez gerçekleştirebilmekteydi.
Zcoin ekibi, hesabın iki ucunun eşleşmediğini fark etti. Zcoin ekibi, eşitliğin oluşmaması sebebiyle saldırıyı fark ettiklerini ve bu olmasa belki de açıklığı hiç fark edemeyeceklerini söyledi.
16 Şubat’ta fark edilen bu açıklık, çalınan 370 bin Zerocoin’in 350 bininin satılmasına sebep oldu.
Zcoin veya XZC olarak da bilinen Zerocoin, Bitcoin’in üzerine kurulmuş bir kripto-para-birimi protokolü olarak, finansal gizlilik ve anonimlik garantisi veriyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here