Dünya genelinde tüm ülkelerde 25 Mart Cumartesi günü tüm ışıklar 1 saatliğine söndürülecek. Yer yüzündeki tüm önemli yapılar da dahil olmak üzere dünya karanlığa gömülecek.

Ülkemizde Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin de desteklediği, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) etkinliği gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede “Dünya Saati” odağında iklim değişikliği başta olmak üzere çevre sorunlarına dikkat çekmek amaçlanmaktadır.

Peki Neden Işıklar Kapatılıyor?


Uzmanlar ay ve yıldızların yaydığı doğal gece ışığının, binaların yaydığı yapay ışıklar yüzünden baskılanması ve bu yolla bir ışık kirlenmesinin taşıdığı tehlikeyi vurguluyorlar. Bu ışık kirlenmesinin meydana getirdiği olumsuz durumlar, özellikle de gecenin ve karanlığın kaybolması konusunda uyarıyorlar. Bu yok oluşun insanlar ve hayvanlar üzerindeki etkileri konusunda halen yürütülmekte olan birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalar daha birçok rahatsızlığı ortaya çıkaracak gibi görünse de bunlardan en bilineni melatonin hormonunun dengesindeki bozulmalar olarak kaydedilmiştir. Bununla birlikte, uyku bozukluğu, kalp ve kan dolaşımı ile ilgili sorunlar ve depresyon gibi sıkıntılar gece gündüz ayrımı yapılamamasından, vücudun doğal zamanın farkına varamamasından kaynaklanmaktadır.

Ülkemizde de 2008 yılından beri destek verilen Dünya saati (Earth Hour) etkinliği her Mart ayının son Cumartesi günü gerçekleştirilmektedir. Bu sene de 25 Mart Cumartesi günü saat 20:30 ile 21:30 arasında tüm ışıklar kapatılacak. Bu yolla 150 ülkeden 7 bin şehrin katılımıyla çevre sorunları ve bunlarla mücadele konusunda bir bilinçlendirmenin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here